Best-selling Products

Here you will find the most popular and most frequently purchased products from our range. We've developed our own opinions based on our most important feedback: your opinions! These products have won over many of our customers, let their high quality convince you too!

Filter & sort

Prices Highlights Type of Laundry Brands Properties Material Certificates Use for Effective Washing temperature
Filter

Bestsellers: 1 - 30 of 36 items

Sonett Measuring Ball

Sonett Measuring Ball

  • No more leftover detergent in the detergent drawer
  • Capacity: 150 ml
  • For washes up to 95°C
£2.00

Delivery by October 12

Sonett Liquid Detergent - Sensitive

Sonett Liquid Detergent -​ Sensitive, 2 l

  • For coloured & white laundry
  • No enzymes or genetic engineering
  • 30°C - 95°C
£10.75 (£5.38 / l)

Delivery by October 12

Sonett Laundry Liquid - Lavender

Sonett Laundry Liquid -​ Lavender, 5 l

  • For coloured & white laundry
  • Delicate fragrance from organic lavender essential oil
  • 30°C - 95°C
£24.00 (£4.80 / l)

Delivery by October 12

Sonett Eco-Sponge 2-Pack

Sonett Eco-​Sponge 2-​Pack

  • Made from biodegradable materials
  • Scratch-free sponge
  • Washed at a temperature of up to 60°C
£3.37

Delivery by October 12

claro ECO Classic Tabs

claro ECO Classic Tabs, 100 pieces

  • Water soluble film
  • Palm oil free
  • Made in Austria
£17.55 (£0.18 / pc)

Delivery by October 12

Sonett Surface Disinfectant

Sonett Surface Disinfectant, 1 l

  • For kitchen & sanitary facilities
  • Ready-to-use solution
  • Dries without leaving behind any residues
£11.30 (£11.30 / l)

Delivery by October 12

Sonett Dishwashing Liquid Lemon

Sonett Dishwashing Liquid Lemon, 1 l

  • Insusceptible to water hardness
  • Fresh lemon scent
  • Pure plant-based surfactants
£4.50 (£4.50 / l)

Delivery by October 12

Sonett Color Laundry Detergent - Mint & Lemon

Sonett Color Laundry Detergent -​ Mint & Lemon, 1,50 l

  • With organic plant oil soap
  • Also for sportswear
  • 20°C - 60°C
£8.45 (£5.63 / l)

Delivery by October 12

Sonett Olive Laundry Liquid for Wool & Silk

Sonett Olive Laundry Liquid for Wool & Silk, 1 l

  • For delicates, wool & silk
  • Fragrant lavender scent
  • 20°C - 40°C
£7.90 (£7.90 / l)

Delivery by October 12

Sonett Laundry Rinse

Sonett Laundry Rinse, 1 l

  • Neutralises the pH value of the fabrics
  • Refreshes the colour & smooths the fibres
  • Removes laundry detergent residues
£4.95 (£4.95 / l)

Delivery by October 12

Sonett Bathroom Cleaner

Sonett Bathroom Cleaner, 1 l

  • Removes water stains & soap deposits
  • 100% biodegradable
  • Neutral scent & vegan
£5.65 (£5.65 / l)

Delivery by October 12

Sonett Bleaching Complex

Sonett Bleaching Complex, 900 g

  • Removes difficult stains
  • Prevents greying
  • Tough on stained dishes
£5.65 (£6.28 / kg)

Delivery by October 12

Aloe Vera Sensitive Laundry Detergent

Frosch Aloe Vera Sensitive Laundry Detergent, 5 litres

  • Colour & fibre protection
  • Hypoallergenic
  • 20°C - 95°C
£27.00 (£5.40 / l)

Delivery by October 12

claro ECO Multi Tabs

claro ECO Multi Tabs, 70 pieces

  • With salt & rinse aid function
  • Water soluble film
  • Highly effective
£17.55 (£0.25 / pc)

Delivery by October 12

Sonett Washing Powder Concentrate

Sonett Washing Powder Concentrate, 2,40 kg

  • For coloured & white laundry
  • With organic plant oil soap
  • 40°C - 95°C
£14.70 (£6.13 / kg)

Delivery by October 12

Sonett Lavender Hand Soap

Sonett Lavender Hand Soap, 1 l

  • Mild & nourishing
  • 100% biodegradable
  • With high-quality organic oils
£11.30 (£11.30 / l)

Delivery by October 12

Ecover Lemon & Aloe Vera Dishwashing Liquid

Ecover Lemon & Aloe Vera Dishwashing Liquid, 5 l

  • Plant-based & mineral ingredients
  • Mild on the skin
  • Recycled plastic packaging
£21.00 (£4.20 / l)

Delivery by October 12

Sonett Washing-Up Liquid - Sensitive

Sonett Washing-​Up Liquid -​ Sensitive, 1 l

  • No petrochemical ingredients
  • Free from fragrances, colourants & preservatives
  • Well tolerated by the skin
£4.50 (£4.50 / l)

Delivery by October 12

Sonett Rose Hand Soap

Sonett Rose Hand Soap, 1 l

  • For face, body & hands
  • Gentle & nourishing
  • 100% biodegradable
£12.45 (£12.45 / l)

Delivery by October 12

Ecover Zero Laundry Liquid

Ecover Zero Laundry Liquid, 1 l

  • Effective against stains
  • Gentle on sensitive skin
  • 30 °C - 60 °C
£14.70 (£14.70 / l)

Delivery by October 12

Colour Laundry Concentrated Detergent - Apple Blossom & Freesia

Ecover Colour Laundry Concentrated Detergent -​ Apple Blossom & Freesia, 1,50 l

  • For colour fabrics
  • Biodegradable
  • Fibre deep cleanliness from 20°C
£16.75 (£11.17 / l)

Delivery by October 12

Sonett Glass Cleaner

Sonett Glass Cleaner, 1 l

  • With essential oils
  • 100% biodegradable
  • Cleans glass & plastic surfaces
£5.65 (£5.65 / l)

Delivery by October 12

pandoo Bamboo Toilet Paper

pandoo Bamboo Toilet Paper

  • 8 rolls, 200 sheets per roll
  • 3-ply
  • 100% plastic-free
£6.80

Delivery by October 12

Ecover Classic Dishwasher Tabs Value Pack

Ecover Classic Dishwasher Tabs Value Pack, 70 tabs (70 pieces)

  • Excellent cleaning effect
  • No harmful residues
  • Plant-based surfactants
£20.50 (£0.29 / pc)

Delivery by October 12

planet pure Dishwasher Dosing Tabs

planet pure Dishwasher Dosing Tabs, 120 pieces

  • Adjustable to suit individual needs
  • Fresh citrus scent
  • Dissolves quickly
£9.60 (£0.08 / pc)

Delivery by October 12

Sonett Toilet Cleaner Cedar-Citronella

Sonett Toilet Cleaner Cedar-​Citronella, 750 ml

  • Plant-based without petrochemicals
  • With cedarwood essential oil
  • 100% biodegradable
£3.95 (£5.27 / l)

Delivery by October 12

Sonett Rinse Aid

Sonett Rinse Aid, 0.5 l (500 ml)

  • Suitable for all dishwashers
  • Neutral scent
  • Biodegradable
£4.50 (£9.00 / l)

Delivery by October 12

Sonett Laundry Powder Colour Sensitive

Sonett Laundry Powder Colour Sensitive, 1,20 kg

  • For coloured & delicate fabrics
  • With organic soapwort extract
  • Pure plant-based & mineral ingredients
£10.75 (£8.96 / kg)

Delivery by October 12

Sonett Dishwashers Tablets

Sonett Dishwashers Tablets, 25 pieces

  • Suitable for household dishwashers
  • Without chloric bleaching agents
  • Free from fragrances
£7.90 (£0.32 / pc)

Delivery by October 12

Sonett Hand Soap Sensitive

Sonett Hand Soap Sensitive, 1 l

  • For hands, face & body
  • Suitable for allergy sufferers
  • Fragrance-free
£11.30 (£11.30 / l)

Delivery by October 12